Fra og med i dag har Trygg Kurs blitt dobbelt så store. For nå er vi formelt sammenslått med Kurs og Sikkerhet, en annen stor aktør innen opplæring og sikkerhet.
Trygg Kurs og Kurs og Sikkerhet har vært søsterselskaper i et års tid, etter at begge ble kjøpt av det svenske multinasjonale konsernet Presto. Nå tar selskapene – som to av landets største kursleverandører – steget fullt ut og fusjonererer.
Jarle Ragnar Meløy, daglig leder i Kurs og Sikkerhet de siste tre åra, blir toppsjef i det nye storselskapet. Han sier:
– Jeg er stolt over at vi har klart å samle alle ressursene og all kompetansen vi besitter, i ett selskap. Gjennom fusjonen kan begge selskaper tilby et enda bredere spekter av kurstilbud. Sammenslåingen gir oss en fantastisk mulighet til å bli markedsleder på de fleste typer kurs og opplæring i Norge.
Det nye selskapet skal hete Presto Training AS. Selv om fusjonen er et juridisk faktum, vil selskapene beholde sine respektive merkenavn i en overgangsperiode.
– Kundene vil få en myk overgang ved at vi viderefører Trygg Kurs med navn og logo en periode fremover. Det samme gjør Kurs og Sikkerhet, sier Jarle Ragnar Meløy.
Arbeidet med å slå sammen selskapene har pågått i flere måneder – både på ledernivå, og i praksis ved at selskapene har lånt instruktører av hverandre, og solgt kurs for hverandre.
Trygg Kurs er hovedsakelig innrettet mot dokumentert opplæring, særlig innenfor HMS og sikkerhet. Selskapet har inntatt en særlig sterk posisjon innen bygg og anlegg. Foruten hovedkontoret i Asker har Trygg Kurs avdelinger flere steder i landet.
Kurs og Sikkerhet er Norges største leverandør av sertifisert opplæring på maskin, kran og truck. Selskapet, som har hovedkontor i Bodø, er størst i landet også på arbeidsvarsling.
– Når to av Norges ledende aktører nå slår seg sammen, blir vi både mer fleksible, mindre sårbare og mer fremoverlente. Vi vil fortsette å levere med samme høye kvalitet og ekspertise. I tillegg får vi bredere kursportefølje, større gjennomføringskapasitet, og økt frekvens på kursene. Det er to meget kompatible selskaper som nå er fusjonert, sier Jarle Ragnar Meløy.
Bak fusjonen står Presto AS, som kjøpte Trygg Kurs i 2022 og Kurs og Sikkerhet i 2024. Line Stemsverk Gundersen, daglig leder i Presto Norge, kaller fusjonen «et strategisk og fremtidsrettet grep»:
– Vi ser frem til å skape en enda mer slagkraftig organisasjon. Vi kommer til å fortsette å sette kunden i sentrum og levere kvalitet i alle ledd, sier Gundersen.
Med sammenslåingen ser det nye storselskapet frem til å holde opplæring både for eksisterende og nye kunder. Ta en titt på kursporteføljene våre på kursogsikkerhet.no/kurs/ og tryggkurs.no/kurskalender/
Har du spørsmål om sammenslåingen eller noen av kursene våre? Ta kontakt med våre selgere på tlf 21 54 40 10, eller med daglig leder Jarle Ragnar Meløy, jarle@kursogsikkerhet.no